IEM Beijing-Haidian groups & schedule released

ESL has revealed the groups and schedule for the upcoming IEM Beijing-Haidian event. The event will be split into four regional tournaments across Europe, North America, Asia, and Oceania.

Europe and North America will kick things off on November 6th while Asia and Oceania start on November 13th. The best-of-five grand finals for each region will take place on November 22nd.

$150,000 will be on the docket for the European event while North America battles for $70,000 and Asia & Oceania fight for $30,000 each.

You can find the groups for each region below followed by the full event schedule.

IEM Beijing-Haidian Europe groups:

Group AGroup B
VitalityHeroic
Natus VincereAstralis
OGBIG
FaZeNinjas in Pyjamas
fnaticG2
Compleitymousesports
SpiritNorth
MAD LionsENCE

IEM Beijing-Haidian North American groups:

Group AGroup B
LiquidEvil Geniuses
ChaosTeamOne
New England WhalersTriumph
RugratzRebirth

IEM Beijing-Haidian Asia list:

TYLOO
ViCi
Invictus
D13

IEM Beijing-Haidian Oceania list:

Renegades
ORDER
AVANT
VERTEX

Friday, November 6

09:00  –  Vitality vs.  Spirit
12:30  –  FaZe vs.  OG

16:00  –  Liquid vs.  Rugratz

Saturday, November 7

09:00  –  Natus Vincere vs.  MAD Lions
12:30  –  Complexity vs.  fnatic

16:00  –  New England Whalers vs.  Chaos

Sunday, November 8

09:00  –  Group A upper bracket semi-final
12:30  –  Group A upper bracket semi-final

16:00  –  Group A winners’ match

Tuesday, November 10

09:00  –  Group A lower bracket round 1
12:30  –  Group A lower bracket round 1

16:00  –  Group A elimination match

Wednesday, November 11

09:00  –  Group A lower bracket semi-final
12:30  –  Group A lower bracket semi-final

16:00  –  Group A decider match

Thursday, November 12

09:00  –  Heroic vs.  North
12:30  –  G2 vs.  NiP

16:00  –  Evil Geniuses vs.  Rebirth

Friday, November 13

01:30  –  AVANT vs.  ORDER

05:00  –  TYLOO vs.  D13

09:00  –  Astralis vs.  ENCE
12:30  –  BIG vs.  mousesports

16:00  –  Triumph vs.  TeamOne

Saturday, November 14

01:30  –  Renegades vs.  VERTEX

05:00  –  Invictus vs.  ViCi

09:00  –  Group B upper bracket semi-final
12:30  –  Group B upper bracket semi-final

16:00  –  Group B winners’ match

Sunday, November 15

01:30  –  Lower bracket round 1

05:00  –  Lower bracket round 1

09:00  –  Group B lower bracket round 1
12:30  –  Group B lower bracket round 1

16:00  –  Group B elimination match

Monday, November 16

09:00  –  Group B lower bracket semi-final
12:30  –  Group B lower bracket semi-final

16:00  –  Group B decider match

Thursday, November 19

09:00  –  Quarter-finals
12:30  –  Quarter-finals

Friday, November 20

01:30  –  Upper bracket final

05:00  –  Upper bracket final

09:00  –  Quarter-finals
12:30  –  Quarter-finals

16:00  –  Semi-finals

Saturday, November 21

01:30  –  Consolidation final

05:00  –  Consolidation final

09:00  –  Semi-finals
12:30  –  Semi-finals

16:00  –  Semi-finals

Sunday, November 22

22:30  –  Grand final (BO5 with UB map advantage)

04:00  –  Grand final (BO5 with UB map advantage)

10:00  –  Grand final (BO5)

15:00  –  Grand final (BO5)

Want to discuss this and other news with the author? Check him out live on Twitch where you can ask questions!

Source: Read Full Article